Radca prawny Gabriela A. Boryczko –
Kowalewicz
Ukończyła wyższe studia
prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. W latach 2014 - 2017 odbyła aplikację
radcowską. Wykonuje zawód radcy prawnego przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Białymstoku.
Ma szerokie doświadczenie w sprawach
cywilnych, gospodarczych jak również w bieżącej obsłudze przedsiębiorców.Specjalizuje się w sprawach
z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego oraz gospodarczego, w tym w szczególności w postępowaniu o
ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej – tzw. "upadłość
konsumencka".
Zgodnie z treścią art. 156 § 5 k.p.k. wynika, że od 2014 roku jako regułę ustawodawca statuuje nieograniczony dostęp do akt postępowania przygo-towawczego , a odmowa ich udostępnienia wchodzi w rachubę tylko w enumeratywnie wymienionych sytuacjach. :
- potrzeba zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania
- ochrona ważnego interesu państwa.
Obowiązujące przepisy – po zmianach, stanowią implementację dyrek-tywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2012/13/UE z 22.05.2012 roku, które jako zasadę wprowadzają prawo dostępu do akt, ograniczone jedy-nie ochroną ważnego interesu publicznego.
Tymczasem standardem w praktyce sądowej i prokuratorskiej - jest odmowa prawa wgladu w akta w oparciu o bardzo ogólne i jednocześnie lapidarne przesłanki dotyczące - wpływu wiedzy podejrzanego na tocżace się postępowanie. Standardy europejskie nadal pozostają nam obce ....
W przedmiotowej sprawie Sąd dokonywał podziału majatku wspólnego byłych małżonków. W skład tego majątku wchodziło prawo najmu lokalu mieszkalnego pozostającego w zasobach Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, oraz prawdo dzierżawy działki - w ramacg ROdzinnych Ogródków Działkowych.
Bank w niniejszej sprawie domagał się zapłaty za niespłacany kredyt zaciągnięty przez pozwanych w walucie CHF. Pozwani - nieznani z miejsca pobytu byli reprezentowani przez kuratora, który działając na ich rzecz składał zarzuty w związku z roszczeniem. Docelowo Sąd oddalił powództwo uznając, iż nie budzi, więc wątpliwości w realiach sprawy, że pozwani pozbawieni byli w momencie zawarcia umowy możliwości, by poznać dostatecznie skonkretyzowane i obiektywne wskaźniki, w oparciu, o które miało być wyliczane ich świadczenie. Mając na uwadze, iż zapis dotyczący sposobu przeliczania spłaty na walutę CHF stanowił itegralną część umowy - jego nieważność spowodowała ocenę, iż cała umowa jest nieważna, co doprowadziło do oddalenia powództwa.